Już po raz 29 młodzi sportowcy świata salezjańskiego zebrali się na Światowych Igrzyskach Sportowych. Tym razem Igrzyska te odbywały się w Polsce, a dokładniej w Krakowie: miejscu historii Polski, Salezjanów i Kościoła.
Od soboty 28 kwietnia do czwartku 3 maja spotkało się około 1600 zawodników, ponad 100 trenerów oraz 200 wolontariuszy i 100 sędziów wraz z organizatorami. W sumie prawie 2000 uczestników z 23 krajów świata, m.in. Zambia, Republika Środkowoafrykańska, Tanzania, Brazylia czy Syria. Były to największe jak do tej pory Światowe Igrzyska Młodzieży Salezjańskiej. Wszystko było koordynowane przez Salezjańską Organizację Sportową Rzeczypospolitej Polskiej – SALOS RP. Jak podają organizatorzy, rozegrano 556 meczy (ponad 200 w siatkówkę, blisko 300 w piłkę nożną, 56 w koszykówkę i 160 w tenisa stołowego.) Nasza Inspektoria także wystawiła drużynę. Grupa 9 dziewczyn z Panią Trener oraz opiekunem udała się do Krakowa, aby reprezentować ANGELS SALOS Wrocław podczas rozgrywek siatkówki. Rozegraliśmy kilka meczy (transmitowanych na żywo). Wyzwaniem były mecze z reprezentantkami Hiszpanii i Brazylii, ale dziewczyny stanęły na wysokości zadania i pokonały w dwóch setach obie reprezentacje. Wszystko odbywało się w duchu prawdziwej salezjańskiej radości, gdyż pomimo porażek każda z drużyn traktowała to jako dobrą zabawę.
Oprócz wymiaru sportowego, Igrzyska rozwijały także sferę duchową. Oficjalne rozpoczęcie miało miejsce w kościele salezjańskim w Krakowie na Dębnikach. W kościele tym modlił się młody Karol Wojtyła, późniejszy święty papież Jan Paweł II. Podczas homilii wysłannik Księdza Generała – Ks. Tadeusz Rozmus podkreślił historyczno-duchowy wymiar Polski i samego Krakowa. Ważnym elementem było również czuwanie i adoracja Najświętszego Sakramentu w Sanktuarium Miłosierdzia Bożego na Łagiewnikach. Była możliwość nie tylko uczestniczyć w wielojęzykowym nabożeństwie ze świadectwem m.in. młodzieńca z Syrii, ale też skorzystać z daru Bożego Miłosierdzia w Spowiedzi Świętej. Wszystko zakończone błogosławieństwem Najświętszym Sakramentem.
Była również możliwość poznania historii i kultury Polski tych właśnie rejonów. Uczestnicy Igrzysk mogli zwiedzić: Niemiecki Obóz Koncentracyjny w Oświęcimiu, kopalnię soli w Wieliczce, Kazimierz – żydowską dzielnicę Krakowa, jak również fabrykę Schindlera czy też udać się w rejs po Wiśle, wsłuchując się w „opowiadanie” o Krakowie. Wielkim zainteresowaniem cieszyło się również zwiedzanie podziemi Rynku Krakowskiego oraz Wioski Misyjnej przy Salezjańskim Seminarium.
Najciekawszymi momentami (jak zwykle) były oczywiście posiłki. Były one nie tylko smaczne, ale dawały ogromne możliwości poznania młodzieży Księdza Bosko z całego świata (przy okazji można było poduczyć się obcych języków). Całość igrzysk zakończył wspólny piknik w ogrodzie naszego Salezjańskiego Seminarium w Krakowie. Przy muzyce, śpiewie i zabawie uczestnikom zostały rozdane nagrody. Oczywiście wszyscy zostali zaproszeni na kolejne Igrzyska.
Zdjęcia: ks. Dariusz Mencel, http://sdb.org.pl/