Relacja z Igrzysk SALOS

Już po raz 29 młodzi sportowcy świata salezjańskiego zebrali się na Światowych Igrzyskach Sportowych. Tym razem Igrzyska te odbywały się w Polsce, a dokładniej w Krakowie: miejscu historii Polski, Salezjanów i Kościoła.

Od soboty 28 kwietnia do czwartku 3 maja spotkało się około 1600 zawodników, ponad 100 trenerów oraz 200 wolontariuszy i 100 sędziów wraz z organizatorami. W sumie prawie 2000 uczestników z 23 krajów świata, m.in. Zambia, Republika Środkowoafrykańska, Tanzania, Brazylia czy Syria. Były to największe jak do tej pory Światowe Igrzyska Młodzieży Salezjańskiej. Wszystko było koordynowane przez Salezjańską Organizację Sportową Rzeczypospolitej Polskiej – SALOS RP. Jak podają organizatorzy, rozegrano 556 meczy (ponad 200 w siatkówkę, blisko 300 w piłkę nożną, 56 w koszykówkę i 160 w tenisa stołowego.) Nasza Inspektoria także wystawiła drużynę. Grupa 9 dziewczyn z Panią Trener oraz opiekunem udała się do Krakowa, aby reprezentować ANGELS SALOS Wrocław podczas rozgrywek siatkówki. Rozegraliśmy kilka meczy (transmitowanych na żywo). Wyzwaniem były mecze z reprezentantkami Hiszpanii i Brazylii, ale dziewczyny stanęły na wysokości zadania i pokonały w dwóch setach obie reprezentacje. Wszystko odbywało się w duchu prawdziwej salezjańskiej radości, gdyż pomimo porażek każda z drużyn traktowała to jako dobrą zabawę.

 

DSCN6940

Oprócz wymiaru sportowego, Igrzyska rozwijały także sferę duchową. Oficjalne rozpoczęcie miało miejsce w kościele salezjańskim w Krakowie na Dębnikach. W kościele tym modlił się młody Karol Wojtyła, późniejszy święty papież Jan Paweł II. Podczas homilii wysłannik Księdza Generała – Ks. Tadeusz Rozmus podkreślił historyczno-duchowy wymiar Polski i samego Krakowa. Ważnym elementem było również czuwanie i adoracja Najświętszego Sakramentu w Sanktuarium Miłosierdzia Bożego na Łagiewnikach. Była możliwość nie tylko uczestniczyć w wielojęzykowym nabożeństwie ze świadectwem m.in. młodzieńca z Syrii, ale też skorzystać z daru Bożego Miłosierdzia w Spowiedzi Świętej. Wszystko zakończone błogosławieństwem Najświętszym Sakramentem.

Była również możliwość poznania historii i kultury Polski tych właśnie rejonów. Uczestnicy Igrzysk mogli zwiedzić: Niemiecki Obóz Koncentracyjny w Oświęcimiu, kopalnię soli w Wieliczce, Kazimierz – żydowską dzielnicę Krakowa, jak również fabrykę Schindlera czy też udać się w rejs po Wiśle, wsłuchując się w „opowiadanie” o Krakowie. Wielkim zainteresowaniem cieszyło się również zwiedzanie podziemi Rynku Krakowskiego oraz Wioski Misyjnej przy Salezjańskim Seminarium.

IMG_7790

IMG_20180502_192223

Najciekawszymi momentami (jak zwykle) były oczywiście posiłki. Były one nie tylko smaczne, ale dawały ogromne możliwości poznania młodzieży Księdza Bosko z całego świata (przy okazji można było poduczyć się obcych języków). Całość igrzysk zakończył wspólny piknik w ogrodzie naszego Salezjańskiego Seminarium w Krakowie. Przy muzyce, śpiewie i zabawie uczestnikom zostały rozdane nagrody. Oczywiście wszyscy zostali zaproszeni na kolejne Igrzyska.

DSCN7047

Zdjęcia: ks. Dariusz Mencel, http://sdb.org.pl/